Torino

to60

Torino ile ilgili bir yazı yazmadan önce, birkaç blog inceledim acaba buraya gidenler Torino’da ne yapmış, nereleri dolaşmış, neler düşünmüş diye. Ancak beklediğim şeyleri bulamadım. Herkes farklı konuları öne çıkarmış. Çok da turistik bir yer olmadığından, yazılanlar biraz sönük kalmış.

Aslında Torino İtalya’nın Roma, Milano ve Napoli’den sonra dördüncü büyük kenti. Nüfusu da 1 milyona yakın ama Roma, Floransa, Venedik gibi çok bilindik bir yer değil. Biraz Milano’nun da gölgesinde kalmış gibi. Çok turistik yerlerden, yapay olaylardan, kalabalıklardan sıkılanlar için, İtalyan tarzı hayatı deneyimlemek isteyenler için güzel bir seçenek olabilir.

to10

Hafta içi yaşam oldukça sakin Torino’da. Herkes işinde, okulunda olduğundan sokaklar, kafeler, restoranlar sessiz. Bu arada FIAT otomobil fabrikaları da Torino’da (Fabrica Italiana Automobili Torino)! Sadece Cuma ve Cumartesi akşamları o sessiz sakin meydanlar, kafeler, trattorialar canlanıyor. Yani biraz hareket görmek istiyorsanız, planınızı hafta sonuna denk getirmelisiniz.

to02

Ama bir gezgin için mevsim, mekan, saat, kalabalık hiç önemli değil, ben her türlü tat almaya çalışırım diyenlerdenseniz, devam edelim o zaman.

Ben iki bölüme ayıracağım anlatacaklarımı: Müzeler ve Diğerleri…

30 yıllık dostum, meslektaşım Metin Erol, yazılarımı okuduğunda çok uzun olduğunu, yazıların az, fotoğrafların daha fazla olması durumunda daha kolay takip edilebileceğini söylemişti. Ben de ona uymaya çalıştım ama olmadı, bir şeyleri yazdıkça, başka şeyleri de ekledim, uzadıkça uzadı. Ben de yöntem değiştirdim ve Torino yazısını iki parça hazırladım. Şu anda içinde bulunduğunuz yazı, klasik olanı. Fotoğraf da çok, yazı da. Metin gibi fotoğraf çok, yazı az olsun diyorsanız, alttaki linke tıklayıp ikinci kısma geçebilirsiniz.

FOTOĞRAFLARLA TORİNO

Müze gezme işi biraz kişisel bir konu. Yani ilgi alanınıza girerse iyidir. Yoksa zaman kaybı. Ben yine de sıralayayım.

 • Torino Ulusal Sinema Müzesi (Mole Antonelliana) : Şehrin simgesi. 1800’lü yılların sonunda sinagog olarak yapılmış ama başka bir sinagog kullanıldığından hiç sinagog olarak kullanılmamış, 2000 yılından beri de sinema müzesi. 
  to16165.5 metre yüksekliğiyle en yüksek müze ünvanı da var. İsterseniz sadece müzeyi gezebilir, ya da kuleye çıkarak şehri yüksekten seyredebilirsiniz.
 • Torino Otomobil Müzesi : Fazla söze gerek yok.
 • Juventus Müzesi : Bu da meraklısına. Bu arada Juventus ve Torino gibi iki marka takım var bu şehirde.
 • Antik Mısır Müzesi (Torino Egyptian Museum, Museo Egizio) : 30.000’den fazla eseri barındıran, Mısır dışında en kapsamlı Mısır arkeoloji ve antropoloji müzesi.
 • Ulusal Dağcılık Müzesi (Museo Nazionale Della Montagna “Duca Degli Abruzzi”) : Po ırmağının karşı kıyısında, Umberto I köprüsü ile Vittorio Emanuele I köprüsü arasında küçük bir tepede bulunan Monte dei Cappucini kilisesi ve manastırının yanında bulunuyor.
  to14Arka planda Alp Dağlarının siluetini, altınızda da Po ırmağını ve Torino şehrini tepeden görebileceğiniz etkileyici bir manzaraya sahip. to15Siz boş verin müzeyi, manzarayı seyredin. Ayrıntıları da eğer giderseniz orada öğrenirsiniz.

Aslında kısaca Torino bir otomobil ve çikolata şehri. Çikolata müzesi yok ama bütün pastaneler müze sayılır.

Bunları bir kenara bırakıp, şimdi biraz Torino’yu keşfedelim:

Piazza Vittorio Veneto:

dsc09075

Şehrin en büyük meydanı. Meydanın etrafı kafeler ve restoranlarla çevrili. Kaldırımlardaki kafelerde oturup İtalyan tarzı keyif yapabilirsiniz. Ya da bir hafta sonu akşamı bir konsere, gösteriye denk gelebilirsiniz bu büyük meydanda.

Hadi çok uğraştırmayayım, nerede Napoli’li ustadan en güzel napoliten pizzaları yiyebileceğinizi de söyleyeyim: “İl Tabisca”. Nasıl mı bulacaksınız? Arkanızı Po ırmağına verin, Piazza Vittorio Veneto’ya girin, sol taraftaki kaldırımda sarı beyaz masa örtülerinden tanıyacaksınız. Sadece pizza değil, diğer yöresel İtalyan lezzetlerini de bulabilirsiniz.

to01

İster restoranın içinde, ister meydandaki şemsiyelerin altında, ya da kaldırımdaki masalardan birinde oturun, ama oturun mutlaka.

Ben gittiğim yerlerde genellikle önce orada yaşayan insanlara sorarım “Siz nerede yiyorsunuz, içiyorsunuz, nerelere takılıyorsunuz?” diye. Çoğunlukla da nokta atışı olur, doğru adreslere ulaşırım. Şarap ve kahve konusunda biraz farklı oldu bu sefer. Nerede oturup bir şeyler içebilirim diye kime sorduysam, hepsi de ağız birliği etmiş gibi “Fark etmez, neresi denk gelirse seç bir yer otur, bütün lezzetler çok iyi, sen işi servis elemanına bırak!” dediler. Ben de bu önerilere uydum.

to59

Yine de bir adres ver derseniz, tereddütsüz Via Po’dan Piazza Castello’ya doğru giderken, bu caddenin Via San Francesco Da Paola ile kesiştiği köşede 21 numaradaki “Bistrot Turin” derim.

to53

İyi bir havada giderseniz kaldırımdaki küçük masalardan birine oturup geleni geçeni seyredin, kışın gittiyseniz de yukarı kata çıkıp keyfinize bakın.

Piazza Castello ve Palazzo Madama:

to45

Piazza Vittorio Veneto’dan çıkıp Via Po’yu takip ettiğinizde, Piazza Castello’ya çıkarsınız. Bu meydandaki Palazzo Madama görülmeli.

to47

Ayrıca bu meydanda Torino Kraliyet Sarayını, yanındaki büyük Giardini Reali parkını görebilirsiniz. Palazzo Madama’nın arkasında yine bu meydana bakan Teatro Regino Torino’yu da kaçırmayın. Kim bilir, belki burada bir tiyatro oyununa, operaya yada klasik bir konsere denk gelirsiniz.

Via G. Garibaldi:

to46

Sırtınızı Palazzo Madama’ya döndüğünüzde karşınızda başlangıcını gördüğünüz sokak işte Via G. Garibaldi.

to56Burada sağlı sollu marka mağazalar bulunmakta. Tam benzemese de Roma’daki Via del Corso gibi, ya da İstiklal Caddesi, Karşıyaka Çarşı gibi (Kemal Paşa Caddesi) bir sokak.

Piazza della Republica:

Via G. Garibaldi’nin sonuna kadar gitmeden ortalarda bir yerinde sağa, Via San Francisco d’Assisi’ye dönün, biraz yürüdükten sonra karşınıza geniş bir meydan çıkacak. Burada her sabah büyük bir Pazar kuruluyor, öğlene kadar sürüyor.

to43 to42

to61Meyve, sebze, giysi, çiçekler, ne ararsanız var. Ayrıca bu meydanda Ankara’daki Ulus hali benzeri bir hal de var (Mercato di Porta Palazzo).

to41 to40 to39Daha çok şarküteri ürünleri, peynir, et gibi şeyler satılıyor. Şöyle bir dolaşmaya değer. Bu bölgede ayrıca genellikle Uzak Doğulu, Hintli ya da Afrikalı satıcıların ilginç ürünler satan ilginç dükkanları, marketleri, işporta tezgahları da bulunuyor.

Quadrilatero Torino:

to08 to07

Porta Palazzo’ya yakın, 8-10 sokaktan oluşan dörtgen sınırlı bir bölge var ki, buraya Torinolular “Quadrilatero” diyorlar. Kent sakinlerinin tercih ettiği cazip restoranlar, kafeler, barlar burada toplanmış. Lokal Torino mutfağını keşfetmek için birkaç gün bile bu bölgede oyalanılabilir.

to44

Özellikle de dar ve araç trafiğinin olmadığı sokaklardaki kafe ve restoranlarda, trattoria ya da osterialarda. Mesela Tre Galli’de, veya özellikle Piazza della Consolata’daki kafelerden İl Baccaro ya da Al Bicerin’de.

Parco del Valentino:

to23 to24

to17Po ırmağının kıyısında kilometrelerce uzanan, hafta sonu Torino’luların zamanlarını burada geçirdikleri, koştukları, yürüyüş yaptıkları, bisiklete bindikleri, yorulduklarında şirin kafelerde dinlendikleri şahane bir park burası.

to20 to21Bu parkın içinde sembolik bir de ortaçağ kasabası kurulmuş. Sokaklarında dolaşabilir, Ortaçağ havasını koklayıp hediyelik eşya dükkanlarından ufak tefek bir şeyler alabilirsiniz.

Basilica di Superga:

to28

En güzelini en sona bıraktım.

to30 to31

Bu bazilika, 1700’lü yılların başında yapılmış. Bulunduğu tepeden Torino’ya ve Po ovasına kuşbakışı bakabiliyorsunuz. Sassi-Superga durağındaki Stazione Sassi’ye gitmeniz gerekiyor önce.

to35

Sizi burada yaklaşık 20 dakika sürecek ve Superga tepesine çıkaracak olan müthiş bir dişli tren (tranvia a dentera) yolculuğu bekliyor.

to33 to32 to34Nostaljik iki vagonlu, tahta koltuklu trenle tırmanarak ulaşacağınız Basilica di Superga ve çevresinde sizi eşsiz bir manzara bekliyor olacak.

to29

to26to27

 

 

 

 

 

Bazilikanın arka bahçesinde ise, 1949 yılında Torino futbol takımının futbolcularını taşıyan uçağın bu tepeye düşmesi sonucu ölen 31 kişinin anısına bir köşe hazırlanmış. Oldukça da fazla ziyaretçi çekiyor.

Genel Bilgiler:

Bu bir gezi rehberi değil, sadece benim gözümden bir gezi yazısı, bu nedenle her şey değil, bende iz bırakanlar var burada.

 1. Torino’ya nasıl giderim? İstanbul’dan KLM ya da Lufthansa ile aktarmalı, THY ile direkt gidebilirsin. Havalimanından şehir merkezine gitmek için de birkaç yol var. Ama bence en uygunu tren-otobüs kombinasyonu.img_6302Havalimanında bavulunu aldıktan sonra kapıdan çıkmadan önce büfeden Integrato B biletini al (3 euro). Dışarı çıkıp kapalı otoparkın içinden geç, tren istasyonuna çık. Bu biletle Caselle havalimanından trenle Stazione Dora’ya kadar gideceksin (5 durak). Biletini istasyondaki bilet makinelerine okutmayı sakın unutma. Oradan da aynı biletle otobüse ya da tramvaya binerek istediğin yere geçebilirsin. Trenler 30 dakikada bir geliyor, yolculuk 19 dakika sürüyor.
 2. Torino’da şehir içinde nasıl dolaşırım? Aslında yürüyerek çoğu yeri keşfetmek daha güzel. Ama bazen toplu taşıma da kullanmak gerekebiliyor. Torino’da bir metro hattı var. Tramvay ve otobüsler çok yaygın. Büfelerden bilet alabilirsin.img_6298Tek binişlik bilet 1.50 euro, 5 binişlik bilet 6.50 euro.img_6301Sen en iyisi otobüs, metro tramvayda geçerli günlük bilet al 5 euro’ya (istersen 48 yada 72 saatlik kartlar da var). İlk bindiğin araçta diğer durağa gelmeden önce aracın içindeki makineye okut biletini, o dakikadan sonra 24 saat boyunca istediğin kadar binip inebilirsin. Otobüs ve tramvayda bir daha okutmana gerek yok ama metroya bineceksen, camlı kapının açılması için makineden geçirmen gerekiyor kartını.
 3. Basilica di Superga’ya nasıl gideyim? Aslında Torino’da yapılacaklar listesinde Basilica di Superga’ya dişli trenle çıkmak bir numarada bence. Torino Tren İstasyonunun önünden (Porta Nuova) veya Piazza Vittorio Veneto’dan 61 ya da 68 numaralı otobüslerden birine bin, Sassi-Superga durağında in. İtalyancada “Fermata” durak demek. İneceğin durak Fermata-589 (Sassi-Superga), hemen Sassi istasyonunun (Stazione Sassi) önünde zaten. Saat 10:00 ile 18:00 arası her saat başı kalkıyor tren. Erken gidersen, istasyonda oyalanabileceğin, bir şeyler yiyip içebileceğin kafeterya, pastane gibi yerler de var. 
  img_6299 img_6300                      Gidiş dönüş bilet hafta içi 6 euro, hafta sonu 9 euro. Makineden biletimi kendim alamam dersen, görevliler de yardımcı olur, merak etme. Kendi aracın varsa da istasyonun solundan Comunate di Superga sokağına girerek Bazilikaya kadar çıkabilirsin.
 4. Nerede kalayım? Çoğunluk genellikle booking.com, airbnb.com gibi sitelerden zevkine, bütçesine uygun bir yerler ayarlıyor kalmak için. Ama sen bana bir yerler öner dersen, ben iki yerde kaldım Torino’da.

Birincisi Borgo Crimea mahallesindeki Best Western Hotel Crimea’da. Çok uzak değil. Porta Nuova’nın (tren istasyonunun) önünden geçen Vittorio Emanuele II caddesinden gelip Po ırmağının üzerindeki Umberto I köprüsünden karşıya geç, biraz yürüyünce hemen zaten Kırım meydanına çıkıyorsun. İşte bu meydana çok yakın. Otel ve çevresi sessiz, sakin ve çok güzel bir mahalle. Odaları biraz küçük ama çok keyifli. Kahvaltısı ve çalışanları da öyle.

İkincisi de Porta Susa’ya yakın (Susa tren İstasyonu),  Corso Vittorio Emanuele caddesi üzerinde NH Ambasciatori otelinde. Bu otel daha büyük, kahvaltısı daha zengin, bilindik NH kalitesinde. Ama diğeri sanki daha sempatikti!

 1. Nerede ne yiyeyim? Zaten yukarıda daha önce bir şeyler yazdım. Torino’lu birilerine sor, sana kendi gittikleri yerleri tarif edeceklerdir. Yöresel Piemonte, Torino bölgesi yemekleri yapan bir yer mi arıyorsun? Aslında haklısın, makarnayı, pizzayı her yerde yersin. Sen en iyisi Corso Moncalieri 35/B numaradaki Casa Crimea Torino’ya git. Beyaz rengin hakim olduğu dekorasyonuyla hoş bir yer. Çoğu yerde olduğu gibi 14;30- 19:15 arasında kapalı olduğunu unutma! Bu saatlerde kepenklerini kapalı halde görür ve lokantayı fark edemezsen de şaşırma. Bir de gittiğinde yer bulamazsan, bana kızma. Biraz bekle, garsona söyle, birisi kalkar nasıl olsa!
 2. Ne alayım? Bu da yine çok kişisel bir tercih. Ben her gittiğimde daha önce tadına baktığım ve hoşuma giden peynirlerden mutlaka bir miktar alırım. Ev yapımı makarnalardan da. Ama marketten değil. Hani Piazza della Republica’da bir Mercato di Porta Palazzo vardı ya, işte orada bak tatlarına, hangisini beğenirsen onlardan al. Ama yine de markete de bir bakmak istersen, aynı meydanda birkaç tane büyük süpermarket var.

Piemonte bölgesinin önemli özelliklerinden birisi de, çok güzel bağlara sahip olması. Asti’de, Alessandria’da, Moncalieri’de, Alba’da, Chivasso’da, aslında kısaca neredeyse bölgenin her yerinde nefis bağlar var. Ve bu bağlarda yetişen nefis Nebbiolo, Barbera, Dolcetto üzümleri… Benden söylemesi!

 1. Nehir gezisi: to04 to03Po ırmağında tekneyle dolaşmak istersen, Umberto I köprüsü ile Vittorio EmanueleI köprüsü arasında teknelerin kalktığı Imbarco Murazzi iskelesi var. Oradan turlara katılabilirsin.to50
 2. Portico da ne? Torino, ilk İtalya Krallığının başkentiymiş. Kral mimarlarını yanına çağırmış, “Bana öyle binalar tasarlayın ki, yağmur da yağsa ben ıslanmadan şehri rahat rahat dolaşabileyim, halkımdan uzak kalmayayım”, demiş. Ve mimarlar da stoa’lı (portico), ya da revaklı (bir çeşit sundurma da denebilir) binalar tasarlamışlar.                 
  viaromaportici1 to64Binaların üst katları sütunlar üstünde kaldırımın üzerine uzanıyor ve yağmurda ıslanmadan, güneşte bunalmadan kilometrelerce bu portico’ların altından yürüyerek istediğin yere ulaşabiliyorsun.
 3. Kimlerle gideyim? Dostlarınla elbette. Ama beni çağırırsan ben bir kere daha seve seve gelirim seninle. Zaten gezerken hep bir yerleri, bir şeyleri eksik bırakıyorum ki, bir daha gitmek, görmek için bahanem olsun diye.

 

Reklamlar
Bu yazı Gezi Yazıları içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Torino

 1. Geri bildirim: FOTOĞRAFLARLA TORİNO | Gezi Yazıları

 2. Oğuz ÜRKER dedi ki:

  Yarı yarıya gitmiş gibi oldum. Teşekkürler. Ellerinize sağlık.
  Oğuz ÜRKER.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s