Prag

Haziran sonunda gittiğimiz Prag gezimizi bloğumda anlatmaya karar verdiğimde, aslında Prag hakkında neredeyse her şeyin daha önce defalarca yazılmış olduğunun farkındaydım. Hem gitmeden önce, hem de döndükten sonra gezi yazılarını ve blogları incelediğimde sadece THY’nin bile günde 3 uçuşunun olduğu Prag hakkında çok fazla yazı, deneyim, macera, romantik anılar paylaşıldığını görmüştüm.

trly

Prag’ı bir turist gibi değil, bir Çek gibi dolaşmayı düşünmüştük aslında. Prag merkezinde bir apartman dairesinde kalacak, turistik yerleri bir güne sıkıştırdıktan sonra kalan günlerimizde arkadaşlarımızın önerilerine de uyarak keyif almaya bakacaktık.

prag80

Bu nedenle Mala Strana (Lesser Town) bölgesinde şirin bir çatı katı ayarladık geceliği 62 euroya ve 5 gece kaldık.

prag08

Residence Vlasska’nın bulunduğu Vlasska sokağı, Prag kalesi ile Charles köprüsü arasında, çok iyi bir konumdaydı. Sokakta Amerika ve Almanya büyükelçilikleri ile evin karşısında da polis merkezi olduğundan oldukça güvenli bir yerdi. Zaten Prag güvenlik açısından anlatılanların aksine, hem gündüzleri hem de geceleri oldukça sorunsuz bir şehir.

prag48

Prag gezginleri bana yazacak fazlaca bir şey bırakmadığından, ben de kendi yolumu çizdim. Yani kraliyet yolunu. Yine farklılık olsun istedim ve tersten başladım.

prague-walkingtour-royal-route_3876_600x450

Royal Way (Kralovska Cesta, Kraliyet Yolu):

Çek Kralları taç giyme törenlerinde, ya da şehre gelen yabancı ülkelerin elçileri o zamanlar şehrin giriş kapısı olan Powder Tower’dan başlayarak Prag Kalesindeki St. Vitus Katedraline kadar olan bu yolu yürüyerek geçiyorlarmış. Prag’ın önemli yapılarının ve görülecek yerlerinin çoğu, bu yol boyunca sıralanıyor.

prag27

Farklı olsun diye bu yolu ters yönde yürüdük. Yani kaleden başlayıp Nerudova sokağından Malostranske Namesti’ye, oradan Mostecka sokağı boyunca yürüyerek Charles köprüsüne geçtik. Karlova sokağını takip ederek Eski şehir meydanına (Old Town Square) ulaştık. Sonra da Prag’ın en eski sokaklarından biri olan Celetna sokağını adımlayarak Namesti Republika (Cumhuriyet  Meydanı) yakınındaki Powder Tower’a ulaştık. Yarım günde bitirilebilecek bir güzergah.

prag18

prag14

prag68prag15

Ancak bizim gibi bu yolu izlemeye kalkışırsanız, kalenin bulunduğu Hradcany tepesine çıkarken Prag’ı yüksekten görmeye başlayacak, eğer bir de en güzel sokaklardan birisi olan Nerudova sokağından çıkıyorsanız, defalarca fotoğraf molası vereceksiniz.

prag29

9. Yüzyılda yapımına başlanan ve dünyanın en büyük antik kalesi olan Prag Kalesini (Prazsky Hrad) geze geze bitiremeyeceksiniz.

prag25

prag23

Tam bitti diye düşünürken, St. Vitus Katedraline yaklaşılmış olacak ve her şey baştan başlayacak.

prag19 prag20 prag21 prag22 prag24

prag71 prag72

Altın yol (Zlata Vlicka), Resim Galerisi, Spanish Hall, Eski Kraliyet Sarayı (Stary Kralovsky Palac), Holly Cross Şapeli, St. George Bazilikası, Yazlık Saray (Belvedere), Lobkowitzc Sarayı, Loreta, vs. vs. vs. derken, saatlerin nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.

prag70

prag31 prag30 prag28

Kraliyet bahçelerinde mola verecek, oyuncak müzesine takılacak, eski kale merdivenlerinden Mala Strana’ya inerken Prag’a bir kez daha hayran kalacaksınız.

prag33 prag34

Charles Köprüsüne ulaşana kadar Avrupa’nın en dar sokağına hızlıca da olsa bir girecek,

prag09

prag73

Malostranske Namesti’deki St. Nicholas Kilisesine bakmadan yola devam edemeyeceksiniz.

prag93

prag45

Mostecka sokağındaki hediyelik eşya dükkanlarında oyalanacak, Bohemya kristallerini ellerinize alacak ve hiç bıkmadan etraftaki canlı kalabalığı seyredeceksiniz.

prag65

1357 yılında yapımına başlanmış olan Charles köprüsünde kalabalığa karışacak, köprü üzerindeki 30 adet heykele takılacaksınız.

prag43

Hatta bunlardan birinin bir Osmanlı figürü olduğunu görünce şaşıracaksınız.

prag66

Belki bir sanatçıya karikatürünüzü çizdirecek,

prag67

sokak çalgıcılarının müziklerini dinleyecek,

prag74

canlı heykeller için bir muziplik düşüneceksiniz.

prag10

Köprünün ortasında herkesin ellemeden geçmediği ve fotoğraf çektirdiği bir figür göreceksiniz. Sıranızı bekledikten sonra siz de figürü elleyip, köpeği okşayıp, parlaklığına parlaklık katacaksınız. Bu sayede diğer elleyenler gibi siz de Prag’a bir daha gelme şansını yakalamış olduğunuzu düşüneceksiniz!

prag38

(Not: Prag’ın farklı köşelerinde yine böyle ellenen başka figürlerin de olduğunu, mesela bunun en ilgincinin Prag Kalesi yakınındaki oyuncak müzesinin bahçesinde olduğunu ben söylemediğim için hiç bilemeyeceksiniz!).

prag02

Eski şehir meydanına geldiğinizde, saat başlarına yakın bir zamanda,  14. Yüzyılda yapılmış olan Astronomik saatin yakınlarında olmayı isteyecek, tahta kuklaların yüzyıllardır olduğu gibi her saat başında gerçekleştirdiği gösteriyi izleyeceksiniz.

prag53

Hatta bunu büyük olasılıkla birkaç kez yapacaksınız. prag01

prag64

Saatin üstünde açılan pencerelerden çıkan 12 havarinin geçişini izleyeceksiniz. Aynı zamanda saatin sol yanındaki tahtadan yapılmış, kibir ve kendini beğenmişliğin simgesi olarak elinde ayna tutan kukla ile yanındaki paragözlüğün ve açgözlülüğün simgesi olarak elinde para tutan kuklaya takılacak gözleriniz. Sonra saatin sağ yanında çanı çalan ipi çeken ve bize ölümü hatırlatan tahta iskeleti fark edeceksiniz. Ha bir de onun yanındaki eğlenceyi simgeleyen kemanı çalan Türk figürünü. İskelet insanlara ölümün aslında yanı başımızda olduğunu hatırlatsa bile, diğerlerinin onu hiç umursamadığını da hissedeceksiniz.

prag44

Bu arada Powder Tower’a ulaştığınızda belki de hava kararmış olacak. Arada vereceğiniz kahve veya bira molalarını, atıştırmalık ya da yemek aralarını hiç saymıyorum bile.

prag06

Koca bir gün geçti, hatta birçok şeyi atlaya atlaya dolaştık. Hani yarım günde bitirecektik? Benim de bir dediğim bir dediğimi tutmuyor.

Turistik Prag bitti. Şimdi gelelim benim Prag’ıma.

pragcentrummaps

Prag’ın ortasından geçen Vltava nehri, şehri ikiye ayırıyor. Sağda Stare Mesto denen eski şehir ve bunun kuzeyinde Josefov denen Yahudi Mahallesi, güneyinde de Nove Mesto denen yeni şehir bulunuyor. Nehrin solunda ise kalenin bulunduğu Hradcany tepesi ile onun aşağısında benim de favorim olan ve bir daha Prag’a gidersem (umarım giderim) zamanımın çoğunu orada geçirmeyi düşündüğüm Mala Strana (Lesser Town) bölgesi bulunuyor.

prag13

Bir daha Prag’a gidersem, (Gitmem gerek, çünkü Charles köprüsü üzerindeki figürlere hem de aynı anda iki elimle birden dokundum!) Prag kalesi, Charles köprüsü, eski şehir meydanı, astronomik saat, hatta Mustek, Wenceslas meydanı ve ulusal müze hattını bu sefer gerçekten yarım günde gezip bitireceğim.

prag11

prag59

Sonra da kendimi Mala Strana’ya, St. Nicholas kilisesinin karşısındaki yan yana dizili küçük kafelerden birine atacağım.

prag37prag61

Burada Çek yemeklerini yerken, Çek biralarını yudumlayacağım.

prag39 prag51

Kafka müzesini, John Lennon duvarını ziyaret edeceğim.

prag81

Ujezd caddesinde tramvaya binmek yerine Petrin parkına doğru yürüyüp Angelato dondurmacısından dondurma alacağım.

prag40

prag41

Parktaki Komünizm Kurbanları Anıtını şöyle bir dolandıktan sonra funikülerle Petrin tepesine çıkacağım.

prag46prag47

prag60

Buradaki Eyfel kulesinin minyatürü olan Petrin kulesinin merdivenlerini tırmanıp Prag’ın dört bir yanını kuşbakışı izleyeceğim. Parkın içindeki ağaçlıklı yoldan kıvrıla kıvrıla aşağıya inerken yarı yoldaki kafede kahve molası vereceğim.

prag42

Vitezna caddesindeki Olympia restoranın önce bar kısmına oturup biraz aylaklık yapacağım.

prag63 prag62

Sonra da restoran kısmına geçip gulaş çorbası ve kızarmış ördek sipariş edeceğim.

prag07

Legii köprüsüne doğru yürüyüp Kafe Savoy’da pasta ve kahve molası vereceğim. Köprüyü yürüyerek karşıya geçerken üstünde durup kaleyi, Charles köprüsünü, eski şehrin eski yapılarını ve Vltava nehrinde dolanan tekneleri kulaklığımda Smetana’nın “Moldau”su eşliğinde, uzaktan seyre dalacağım.

prag69

prag79

Köprüden merdivenle inilen Strelecky adacığında jazz çalanlara takılacağım biraz.

prag76

Kampa adasında gece kıyıda oturup karşı kıyının ışıklarını izleyeceğim.

prag77 prag78

Ulusal tiyatroda arka sıradan ya da balkondan bile olsa Smetana’nın veya Dvorjak’ın bir operasını izleyeceğim. prag75

prag88

Hafta sonuna denk gelirsem 91 no.lu nostaljik tramvaya binip şehir turu atacağım.

prag54

Letna bahçelerine gideceğim.

prag50

prag55

Yürüyerek parkın içinden Letna tepesine tırmanacağım.

prag56

prag58prag57

Tepedeki bira parkında kızarmış patates ve Prag manzarası eşliğinde ardı ardına Uruquel ve Kozel yudumlayacağım.

prag03 prag05

prag04

Trdelnikçilerin önünden geçerken davetkar kokularına karşı koyamayıp tarçınlı ve vanilyalı, biraz da tatlı bir hamur işi olan trdelnik yiyeceğim yanında naneli limonata ya da espresso ile birlikte.

prag35 prag12

Mala Strana’da neredeyse her iki sokaktan birinde bulunan küçük şarap evlerinde peynir eşliğinde ayak üstü Çek şaraplarının tadına bakacağım.

prag17 prag16

Belki (Van Gogh’un da kulağını kestiği sırada etkisi altında olduğu söylenen) ufak bir Absinth şişesiyle sonlandıracağım geceyi…

prag95

prag52

“Yok, hayır! Ben bunları okuyayım ama yine bildiğim gibi turistik bir Prag gezisi yapacağım! Dancing house falan hep eksik kalmış!” diyenler için yine eksik ama bence önemli küçük notlar:

prag92

1- Aşağıdaki şehir planı Kale, Charles köprüsü, Eski şehir meydanı, Wenceslas square, National museum, Tren garı, Yahudi mahallesi gibi yerlere gidecekseniz yeterli olacaktır.

pragCİTYMAP

2- Çek Cumhuriyetinde para birimi olarak Koruna (CZK) kullanılıyor. 1 TL, yaklaşık 8 CZK ediyor. 1 TL geçen sene 10, bu senenin ortalarında ise 9 CZK idi. Para bozdurmak düşündürücü bir iş.  En iyisi havalimanındayken sadece otobüs bileti almaya yetecek ya da taksi ücreti ödeyebilecek kadar 5-10 euro bozdurmak. çünkü hem düşük kurdan hesaplıyorlar, hem de komisyon alıyorlar. Şehir içinde de Astronomik saatin arkasındaki Franz Kafka meydanında köşedeki camları mavi boyalı döviz bürosu en güvenlisi. Hem en iyi kurdan bozuyorlar, hem komisyon yok, hem de başka bir ülkenin parası ile kandırılma riski yok.

image(1)   image(2) image

3- Şehir içi ulaşım çok kolay. İstediğiniz her yere tramvay, otobüs ya da metro ile gidebiliyorsunuz. Üçünde de geçerli 60 dakikalık, 90 dakikalık ya da 24 saatlik biletler var. İsterseniz daha uzun sürelileri de var ama gereksiz bence.

image(3)

Tramvay ya da otobüste kapıların yanındaki, metroda da peron girişlerindeki makinelerde kartı ilk kullanışta okutmak gerekiyor. O andan itibaren üzerinde yazılı süre kadar geçerli. İstediğiniz kadar inin binin, bir daha okutmanıza gerek yok, yanınızda bulunsun yeter. Arada sırada görevliler rastgele kontrol yapıyor. Bize bir defa, o da akşam geç saatlerde denk geldi. Zaten ucuz, hiç maceraya gerek yok. Biletin altındaki sarı üçgen kısım makineye sokulunca tarih ve saati basıyor. Dikkat ettiyseniz 32’lik bileti hem ters, hem de birkaç defa okutmuşum.

tram+metro map

Prag’da ikişer noktada birbiriyle kesişen üç metro hattı var. Ayrıca kalan yerlere de tramvay ile aktarmalı olarak çok rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Havalimanından 119 numaralı otobüs, metronun A hattının (yeşil) Nadrazi Velezlavin istasyonuna kadar geliyor. Buradan metroya binerek merkeze gitmek mümkün. Eski şehir meydanına en yakın olan istasyon, Mustek. Ayrıca B hattıyla da (sarı) burada kesişiyor. 110 numaralı otobüs de havalimanından metronun B hattının ilk istasyonu olan Zlicin’e kadar gidiyor. Zlicin’den de Mustek istasyonuna gidilebilir ama daha uzun sürüyor. Kırmızı hat ile yeşil hat Museum istasyonunda kesişiyor. C hattında (kırmızı) Museum’dan sonraki Hlavni Nadrazi istasyonu, tren garına açılıyor. Bir sonraki istasyon Florenc’in yakınında ise otobüs terminali var.

4- Fazladan bir gününüz varsa otobüs, tren ya da turlarla gidilecek Karlovy Vary, Dresden, Terezin nazi Kampı gibi başka yerler de var.

prag83

Ben olsam, 90 kilometre uzaklıktaki Plzen’i tercih ederdim.

5- Çek biraları: Çok fazla çeşit ve özellikte bira (pivo) var. Benim favorim Pilsner Urquell ve Kozel oldu.

prag98 prag99

Herkesin damak tadı farklı ama şimdiye kadar içtiklerim bira ise, bunlar ne? Bunlar biraysa benim şimdiye kadar içtiklerim neydi?

6- Araç kiralamak; bence gereksiz. Çünkü hem şehir merkezinde park edecek yer bulmak sorun, hem de Prag yürüyerek gezecek kadar küçük. prag94

Ayrıca toplu taşıma hem kolay, hem ucuz, hem de eğlenceli.

prag91

Belki fantazi olsun diye, 1200 CZK (150 TL) vererek üstü açık antika arabalardan birisiyle şehir turu atılabilir.

prag87

Ya da segway ile Prag turu yapılabilir.

7- Yeme içme:

prag90

Biz gittiğimiz yerlerde orada ne yeniyorsa, onları yemeye çalışıyoruz. Çek mutfağı çok bilinmiyor, ama et ağırlıklı yemekleri var. Gulaş yemeği ve çorbası, geyik eti, ördek gibi tatlar denenebilir. Bunların yanında bir İtalyan pizzası ya da fast food uzak doğu yemeği de neden olmasın!

prag89

Turistik merkezlerde daha çok turistlerin gittiği yerlere gitmektense, tabelaları ve menüleri İngilizce olmayan, gösterişsiz yerleri tercih etmek daha mantıklı. Giriş katlarında, hatta yarım kat merdiven inilerek girilen tipik Çek lokantaları ya da bira bahçeleri (Pivnice) daha başarılı ve daha ucuz. Fiyatlar hafta içinde ve haftasonunda  farklı!

8- Alışveriş: Oradan alacağınız herşey buradakinden ya da başka yerdekinden farklı olmayacak. Parizska caddesinde gezerken Nişantaşında ya da Tunalıda gibi hissedebilirsiniz.

prag84 prag86

prag85

Ama yine de hediyelik ufak tefek birşeyler almak isterseniz, en uygununu Stare Mesto’daki Havelska sokağında kurulan pazarda bulabilirsiniz.

9- Müzelerden hiç bahsetmedim. İstemeyeceğiniz kadar çok müze var Prag’da. Üstelik de her konuda. Ulusal Müze birinci sırada. Kale çevresindekiler de önerilir. Bizim şansımıza da bu düştü!
prag96prag97

İyi eğlenceler…

Reklamlar
Bu yazı Gezi Yazıları içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

11 Responses to Prag

 1. Oguz URKER dedi ki:

  İnşaallah bir gün biz de gideriz.

 2. emelgurel2007 dedi ki:

  Fotoğraflar mükemmel, bayıldım bayıldım….

 3. Gonca dedi ki:

  Yine çok güzel anlatmışsınız Murat Bey. Emekli olunca siz bir tur organizasyonu olayına girin, biz de size takılıp bol bol gezelim en iyisi.

 4. Anonim dedi ki:

  Çok güzel teşekkürler

 5. nurhan dedi ki:

  Her zaman ki gezi yazılarınız gibi güzel ve ayrıntılı olmuş.Neden tekrar gidemedeğimi şimdi anladım….Heykeli okşamamıştım,elinize sağlık.

 6. Suna çolakoğlu dedi ki:

  Muhteşem bir gezi yazıdıydı. Prag gitmek istediğim bir şehir, mutlaka önerilerini dikkate alacağım. Sağlıcakla kal…

 7. sarpworks dedi ki:

  Guzel bir yazi olmus. Bir yeri gezmenin en guzel yolu; elbette turist olarak degil, orada yasiyormus gibi gezmek. Cok dogru demissiniz

 8. Anonim dedi ki:

  Anlatımınız çok eğlenceli, çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s