Narlıkuyu

Narlıkuyu, Cennet Cehennem, Astım mağarası (Mersin 2013)

narlıkuyu04Biraz da Mersin Akdeniz Olimpiyatlarını bahane ederek bir haftalığına Mersin’e gittiğimizde, bir günü kendimize ayırarak Narlıkuyu ve çevresini tanıma fırsatı buldum. Tece’de kalıyorduk ve amacımız, Narlıkuyu’nun bitişiğindeki Akyar koyunda (Kızlar Hamamı Koyu da deniyor) denize girmekti.

Kızlar Hamamı:

narlıkuyu02Kargıpınarı, Erdemli, Limonlu, Kumkuyu ve Kızkalesi’ni geçerek Narlıkuyu’ya ulaştık. Yoldan saparak deniz kıyısına doğru, yeşil ile mavinin birleştiği nefis Akyar koyuna geldik.

narlıkuyu05Anayolda sonra toprak ve taşlı bir yoldan gidiliyordu.

narlıkuyu03

Deniz muhteşemdi ancak tesisler yetersizdi. Denizin dibinin kum olmasına karşın kıyı kayalık olduğundan ya bu kayalıklardan, ya da kıyıdaki paslı bir merdivenden denize giriliyordu. Kayalıkların üzerine bitişik düzen yerleştirilen şezlonglardan da şezlong başına 10 TL istemekten hiç çekinmiyorlardı. Hatta yemek için yaptıkları o tuhaf şeye de “sıkma” demekten dolayı hiçbir utanç duymuyorlardı. Bunlara rağmen Akyar koyunda denize girmek, tuzlu suya karışan dipten gelen dondurucu tatlı suyu vücudunda hissetmek, yazın sıcağında titremek için yine gidilir, yine gidilir.

narlıkuyu13Cennet Cehennem denilen obrukların da buraya yakın olduğunu duymuş, ama bugüne kadar hiç yolum düşmemişti. Denizden sonra akşam üzeri güneş biraz alçalmaya başladığında gezmeyi planlamıştık. Kafede çalışanlar  saat 17’de kapandığını söylemişlerdi. (Ancak gittiğimizde gişenin 19’da kapanacağını, ziyaret alanının da 20’de kapanacağını öğrenecektik).

Astım Mağarası:

narlıkuyu08

Narlıkuyu’ya dönüp anayola çıktıktan sonra karşıya giden yola sapınca, Cennet-Cehennem denen ve doğal çöküntü sonucu oluşan obruklara 3 km. sonra ulaşılıyor. Çok yakınında, 400 metre ilerisinde bir de astım mağarası var. Ama astıma mı iyi geliyor, yoksa astım mı yapıyor anlamadım. Çünkü çok uzun ve derin olan, içerisinde sarkıt ve dikitler bulunan bu muhteşem mağaraya, çay bahçesi, lokanta, kafeterya karışımı bir yerin içinden geçilerek giriliyor, demir merdivenlerden döne döne aşağıya iniliyor.

narlıkuyu07narlıkuyu06     narlıkuyu09Aydınlatması yetersiz ve zemin de bir yerden sonra artık çamur oluyor. Ama çok ilginç ve görmek gerek.

Aslında tam virajda Cennet Cehennem tabelasını göremediğim için yola devam ederek bu sayede astım mağarasını da görmüş olduk. Önce Cennet Cehennem obruklarını görmüş olsaydık, burayı görecek fiziksel gücü kendimizde bulamayacak ve geri dönecektik.

Cennet Cehennem :

narlıkuyu14

narlıkuyu11Önce yukarıdaki Cehennem obruğu geziliyor. Çapı yaklaşık 100 metre olan bu obruğun içine inilmiyor. Kenarındaki balkon ya da teras gibi bir yerden seyrediliyor. Aşağı kısımları çok yeşillik, ağaçlık, cennet gibi bir yer!

narlıkuyu16Daha sonra biraz aşağıya dönüp, Cennet obruğunun içine doğru patikadan döne döne inilmeye başlanıyor. Cennet çukuru biraz daha geniş ve derin. 200 metreye yakın bir çapı varmış gibi geldi bana. Aşağıya doğru inildikçe, artık ağaçların arasına güneş girmez oluyor ama nem de artıyor. Aşağıya kadar 455 basamak varmış. Cehennem gibi bir yer!

narlıkuyu17

narlıkuyu15Çukurun sonuna doğru 1500 yıllık olduğu düşünülen bir şapel var. Meryem Ana adına yaptırılmış. Şapelin arkasından aşağıya inilince oyuk devam ediyor, karanlık ve zemini çamurlu bir mağaraya dönüşüyor. Daha önceden buraya gelenlerin söylediklerine göre burada su akıyormuş, mağaranın içine doğru devam ediyormuş ve Akyar koyunda denize karışarak oranın suyunun soğuk olmasına neden oluyormuş. Ancak su yerine ayakkabılarımıza, bacaklarımıza sıçrayan çamur vardı sadece!

Narlıkuyu:

narlıkuyu19

narlıkuyu20

Günümüzü Narlıkuyu’ya dönüp bakkalın önündeki tulumbadan su içerek ve “Öğretmenin Yeri”nde lokma yiyerek sonlandırdık.

narlıkuyu22      narlıkuyu21

narlıkuyu24Narlıkuyu’da koyun kıyısında, hepsinin de manzarası ve ortamı çok güzel olan balık lokantaları vardı. Aklım onlarda kaldı ama akşama başka bir programımız olduğundan bir başka sefere kaldı.

narlıkuyu18narlıkuyu12narlıkuyu23Dönüş yolundaki Kızkalesi de başka bir yazının konusu olacak gibi görünüyor.

Reklamlar
Bu yazı Gezi Yazıları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Narlıkuyu

 1. Anonim dedi ki:

  Yazın yine çok güzel olmuş ,buraları yirmi yıl önce görmüştüm ama çok değişmişler. Eline sağlık

 2. leyla dedi ki:

  anonim olan yorum bendim 🙂 isim yazmayı unutmuşum,yazını tekrar okuyunca yine o yıllara gittim; tekrar eline sağlık

 3. ilayda dedi ki:

  çok isime yaradı teşekkür ederim elimize sağlık

 4. Anonim dedi ki:

  herkes yazı yazmayı öğrenmiş ama nasıl yazacağını öğrenememiş güzel bilgiler verirken başka yörelerin geleneklerine saygı duyun biraz o tuaf şey dediğin sıkma çok güzel yeseydin anlardın

  • ozermurat dedi ki:

   Herkes okumayı öğrenmiş ama nasıl okuyacağını öğrenememiş. Yazılanları okurken aslında nelerden bahsedildiğini ve karşılaştırmaların ne anlama geldiğini düşünün biraz eğer becerebiliyorsanız. Gerçek sıkma ile o bahsettiğim yerde satılan sıkma benzeri tuhaf şeyin arasındaki farkı, yeseydin anlardın!..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s