Edirne

Ayçiçekleri

Sonbahar geldi. Tarlalardaki ayçiçeklerinin o güzellikleri kalmadı artık. Sarı yaprakları solunca eskisi kadar güzel de görünmüyorlar ama tatları eskisinden daha güzel. Çok ilginç! Ayçiçeklerinde bile dış görünüş ne kadar aldatıcı…

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Edirne’de ne yapılır?      (Ben ne yaparım?)

Her yerden, hatta Kapıkule’den, hatta hatta Bulgaristan ve Yunanistan’dan  bile görülebilen Selimiye camiini, avlusunu ve çevresini gezerim ve hayran kalırım Mimar Sinan’a öncelikle.

edirne06

Daha sonra caminin arkasındaki Osmanlı mezar taşlarının arasından geçer, Türk İslam Eserleri Müzesi  (Dar-ül Kurra Medresesi) ve hemen arkasındaki  Edirne Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’ni gezerim. Müzenin yanından yukarı çıkan Hatip sokakta ilerleyerek soldaki Atik Ali Paşa Camiye bakarak tırmanmaya devam ederim. Saray yolundan devam ederek Tunca nehrine ve üzerindeki Kanuni (Sarayiçi) köprüsüne ulaşırım. Bu köprüyü geçerek Sarayiçi’ne gelir ve Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Kırkpınar Stadyumuna uğrarım.

edirne14Sonra Adalet kasrını gezer, ibret taşının arkasında fotoğraf çektiririm.

edirne08

Daha sonra da 2. Beyazıd caddesinden devam ederek II. Beyazıd camii ve külliyesini dolaşırım. Külliyenin yanından yönümü Selimiye camisine çevirerek Nazar Baba yolundan ilerler, Tunca nehri üzerindeki Yalnız Göz Köprüsünden geçerim. Köprüden sonra Horozlu Bayır sokağına sapar, sokak bitene kadar ilerlerim. Solumdaki hamam, Sokullu hamamı. Caddeden karşıya geçince de Burmalı camii ve üç şerefeli camii. Minarelerine hayran hayran baktığım camilerin karşısından Talatpaşa Caddesine doğru döndüğümde sağ taraftaki Keçecizade lokum ve badem ezmecisinde duraklar, nefis badem ezmelerinin tadına bakarım.

Damağımda badem ezmelerinin tadıyla caddeden karşıya geçer, artık yaya bölgesi olan Saraçlar Caddesinde (Mecburiyet caddesi) turlayarak keyif yaparım.  Caddenin başlangıcında sağa sapar, Ali Paşa Çarşısına (Kapalı çarşı) girer, tek tek dükkanları dolaşır, meyve şeklindeki renkli sabunlardan alırım.

edirne15

Caddenin soluna sapar, Eski cami ve Bedesten çevresini dolanırım. Rüstem Paşa Kervansarayında bir kahve molası veririm. Caddeden aşağı doğru yürüyüp sağdaki Balıkpazarı caddesine sapar, acıktıysam bu civardaki Meşhur Edirne Ciğercisi, Ciğerci Kazım Usta, ya da başka hangisini gözüme kestirirsem, yaprak ciğer yerim.

Balıkpazarı caddesinden Kaleiçi mahallesine girer, dar sokaklarında kaybolurum. Evlerin girişlerindeki iki üç basamaklı merdivenlerine hayran kalıp, bu merdivenlerde oturmuş sohbet eden mahallelilerin sohbetlerini kıskanırım.

edirne12

Sabah erkenden sandviçlerimi hazırlayıp, termosa da çayımı doldurduktan sonra sırt çantama koyar, bisikletime atlayıp Meriç kıyısındaki patika yoldan köpeklerden de sakınarak Meriç köprüsüne kadar gelirim.

edirne13

Meriç rekreasyon alanında ya da Trakya Üniversitesi Sosyal tesislerinin bahçesindeki piknik masalarından birinde oturup dostlarımla kahvaltımı yaparım. (Çok mu abarttım? Ama ben yaptım bu dediklerimi!).

edirne10

Kahvaltıdan sonra Meriç köprüsünden karşıya geçer, kıyıdaki çay bahçelerinde çay içmeyi dönüşe bırakarak nehir kıyısındaki yürüyüş yollarında, Karaağaç söğütlük park ve orman alanı içerisinde sakin yürüyüşler yaparım.

edirne11

İki tarafı ağaçlıklı ve arnavut kaldırımlı yoldan iki kilometre kadar yürüyüp Karaağaç’a ulaşır, önünde çınar olan bir kahve arar, çınarın altına oturup kahvemi yudumlarım.

edirne04

Dönüşte Meriç nehrinin üzerindeki Meriç Köprüsünü yürüyerek geçer, köprünün ortasındaki padişah seyir yerinden nehri ve manzarayı seyrederim. Akşam güneşini mutlaka bu köprüde batırır, gözlerimi kararmakta olan suların akışına bırakarak hayallere dalarım.

Reklamlar
Bu yazı Gezi Yazıları içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

19 Responses to Edirne

 1. sevinç erol dedi ki:

  çocukluğuma gittim…ne güzeldir gündöndüler.

 2. Özgür dedi ki:

  murat bey
  yazılarınızı zevkle takip ediyorum, yenisi biran önce gelsede okuyasak modundayım. Allah size bol gezip bol yazı yazarak bizleride bilgilendirmenizi nasip etsin . Bu arada seng-i ibret taşında sizi görünce bir tuhaf oldum 🙂 .Allah korusun 🙂

 3. Leyla Solak Özkan dedi ki:

  İbret taşındaki fotoğraf dışında diğerleri çok güzel…Gidilmesi gereken yerlerden….

 4. Muzaffer Çetingüç dedi ki:

  Sevgili Murat Özer,
  Ne kadar naif anlatıyorsun; insanda yaşama böylesine gündelik telaşlardan arınarak dingin bakılabileceği duygusu yaratıyorsun. Senin yansıttığın başka diyarlarda olduğu gibi Edirne’ye de kaçmak dürtüsü yarattın bende. Ama kendi iş-güç telaşımdan, abartılı zaman darlığımdan sıyrılmak için (beni dizginleyecek birisinin kontrolünde olmak için) senin rehberliğinde gitmek isterim oralara…

 5. sedef dedi ki:

  Elinize sağlık çok güzel kareler yakalamışsınız. 🙂

 6. Anonim dedi ki:

  Meriç Nehri kenarındaki Karakol Binası/ Protokol Binasında da bir çay içip nehir havasını solusaydın:))) Güzel bir gezi ve yazı olmuş.

 7. nurhan dedi ki:

  Diğer gezilerinizde olduğu gibi anlatımınız çok güzel olmuş.Sırt çantamı alıp gidesim geldi.Üç gün önce görevimiz gereği Merzifonlu Kara Mustafa paşanın memleketindeydik.Merzifonu gezemedik sabah 08:30’da Tavşan dağı,akşam ve yoğun kış koşulları akşam 08:00 dağdan iniş oluyordu.Bu sebepten sadece yemek yediğimiz yerden Kara Mustafa paşanın adına yapılan caminin ışıklandırılmış halini görüyorduk…

 8. Tolga Özyapıcı dedi ki:

  Kardeşim,
  Karaağac’a kadar gitmişken insan Karaağaç istasyonunun da bir kare fotosunu koymaz mı? Bayezit külliyesi, Eski Cami, 3 Minareli cami anlat anlat biter mi Edirne. Harika anlatmışsın eline sağlık.

 9. İbrahim AYVAZOĞLU dedi ki:

  bir hafta önce Edirneye kısa bir ziyaret yaptım yalnız gitmeden birşeyi unuttum.Bu bloga bakmayı.Oysa bütün gezilerimden önce bu blog’a bakıyor ve yararlanıyordum

 10. Ezgi Kılıç dedi ki:

  cidden çok güzelmiş BENDE BİR EDİRNELİ OLARAK BAYILDIM

 11. ozermurat dedi ki:

  Çok teşekkürler 😑

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s