Çıralı

Çıralı ve Yanartaş (Chimera) (2012)

Çıralı’ya gitmek için, Kemer’den Kaş’a doğru giderken önünüze sırasıyla Kiriş, Çamyuva ve Tekirova gelecek. Tekirova’yı geçtikten yaklaşık 15 km. sonra solda Çıralı yol ayrımını göreceksiniz. Bu yola sapıp yaklaşık 7-8 km. kıvrıla kıvrıla aşağıya deniz kıyısına kadar indiğinizde dere üzerindeki küçük köprüyü geçtikten sonra Çıralı’da bulacaksınız kendinizi. Çıralı’nın içinden sahile inmek yerine soldaki yoldan devam ederseniz yaklaşık 3 km. sonra Yanartaş’a çıkılan patikanın başlangıcındaki otoparka geliyorsunuz. Yol dar, bahçelerin arasından geçiyor, tabela yok, sezgilerinizle hareket edeceksiniz (ayrımlara geldiğinizde her seferinde soldaki yolları seçerseniz mesele olmaz). Yolun son 600 metresi çok kötü.

Çıralı SİT alanı olduğundan, yapılaşma çok yavaş ve yıllardır hiç değişmeden duruyormuş gibi geliyor insana. 13 yıl önce gittiğimizde portakal ve nar ağaçları arasında ahşap bungalowlarda kalmıştık. Ancak bu sefer Çıralı’da kalmak yerine Çamyuva’da kalarak günbirlik Çıralı’ya uğradık.

    

Aracınızı parkettikten sonra yaklaşık 25 dakikalık bir patika tırmanışı sizi bekliyor. Çam ağaçlarının arasındaki patikadan tırmanarak Yanartaş’a ulaşıyorsunuz.

Burada Chimera antik kentinden de bir kaç kalıntı mevcut.

 

Büyük olasılıkla yerin altından gelen hafif bir gaz sızıntısı nedeniyle buradaki kayaların çatlaklarında sürekli ateş yanıyor. (efsanesine ve geçmişine değinmeyeceğim). Etrafınıza bakıp bir dal parçası bulun, yine çevreden kolaylıkla bulabileceğiniz (!) bir kağıt parçasını bu sopanın ucuna tutturun. Daha sonra yanan ateşlerden kağıdınızı tutuşturun ve isli görünen ve ateş olmayan oyuklara sokarak karıştırın. İşte siz de kendi ateşinizi yaktınız.

Daha önce geldiğimizde de yine bu seferde olduğu gibi akşamüstüydü ve bir grup tatilci yanlarında getirdikleri demlikle ateşin üzerinde çay demliyorlardı. Kıskandım onları. Biz de bir daha gelirsek cezve ve kahve getirip gün batımını kahve içerek karşılayalım diye düşünmüştük. Bir gün öncesine kadar yine aklımdaydı ama gelirken unuttuk! Bir dahaki sefere kesin!

Otomobilimiz bıraktığımız yere kadar yine 25 dakikalık bir iniş bizi bekliyor.

Bu sefer deniz kıyısındaki yola saparak sahilden dönüyoruz.

Çıralı’nın sahili muhteşem. Denizi ve çakıllı plajı olağanüstü. Denize girmenin de tadına doyulmuyor.

Gece kalmak isterseniz birbirine benzeyen çok sayıda pansiyon, bungalow gibi yerler var. Ortalardaki Emin pansiyon uygun bir seçenek gibi göründü bize. Kalmadık ama, önünden geçerken en haraketli yerin orası olduğunu düşünmüştük.

   1999                                                                                       2012

Olimpos

Çıralı sahilinde batı yönüne doğru yürüdükten sonra önümüze küçük bir dere çıkıyor. O dereyi aştıktan sonra önümüze çıkan 500 metrelik sahil, Olimpos’un sahili. Denizi ve çakıllı plajı, Çıralı ile aynı özellikte ve güzellikte.

Sahilin bitimindeki derenin yanından içeriye giren patikadan ilerlediğinizde Olimpos antik kentini, daha doğrusu kalıntıları görmek mümkün. 400-500 metre daha ilerlediğinizde genellikle kısıtlı bütçeli tatilcilerin, öğrencilerin tercih ettiği ağaç evleri, bungalowları, pansiyonları göreceksiniz. Bunların en bilineni “Kadir’s Tree Houses”, ama son yıllarda yol üzerinde çok sayıda benzerleri de yapılmış.

Önemli ayrıntılar:

1- Yanartaş’a çıkarken patikada zorlanmamak için rahat bir spor ayakkabı giymekte yarar var.

2- Gündüz sıcakta gitmektense akşamüstü gitmek daha avantajlı. Ancak dönüşte güneşin batacağını ve karanlık olacağını hesaba katarak yanınıza el feneri almayı unutmayın. Her işe yaradıklarından dolayı (!) belki bu amaçla el feneri yerine cep telefonunun ışığı da kullanılabilir.

3-Yaz geçtikten sonra gidiyorsanız, narlar ve portakallar sizi bekliyor olacak. Benim ilk iki gidişim Ekim ayındaydı ve deniz de muhteşemdi.

4-Çıralı’daki bungalowlarda bir gece kalınabilir belki ama yakınlardaki Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Kemer, Beldibi gibi yerlerde kalıyor olsanız da yarım gününüzü buraya ayırabilirsiniz. kafa dinlemek istiyorsanız, 3-4 gün her şeyden uzak, Çıralı ve Olimpos’da ruhsal arınma yapabilirsiniz. “Yok ben hareket, canlılık, kalabalık, gürültü istiyorum!” diyorsanız gitmeyin.

Reklamlar
Bu yazı Gezi Yazıları içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

8 Responses to Çıralı

 1. Nuh dedi ki:

  Guzel bir calisma olmus devamini bekleriz

  • ozermurat dedi ki:

   Teşekkürler

   • Anonim dedi ki:

    murat bey gercekten cok güzel yerler memleketimiz bir cennet tabii cok daha güzellikler var dün televizyonda karadeniz sahlleri ile ilgili bazı yerleri gösterdi insanın nefesi kesiliyor o güzellikler karşısında sevgiler

 2. Hakan Bilgen dedi ki:

  1999 ile 2012 arasında ben bir değişiklik görmedim..Çok az değişiklik var…….

  (Çıralı’da yani..)

 3. Halil dedi ki:

  Murat’cım maşallah sende de bir değişiklik yok 🙂

 4. Gonca Çalışkan dedi ki:

  Murat Bey, bu yaz Yanartaşı Elif’ten dinleyip(sıcak,uzun,ıssız yol ve yanan ufak bir ateş) gitmeye gerek olmadığına kara vermiştim, ama siz fikrimi değiştirdiniz. Ayrıca fotoğraflarınızda bir fark göremedim, ikincide yol çok tozluymuş saçınıza başınıza toz sinmiş o kadar yani:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s